Opowiedz mi tę historię, czyli co musisz wiedzieć o video case study?

Budowa wizerunku firmy jest procesem żmudnym, wymagającym strategii, cierpliwości i metody. Twoi potencjalni Klienci zapewne doceniają wysoką jakość obsługi czy niezawodność oferowanych przez Twoją firmę produktów, ale, choć nie zawsze będą w stanie to nazwać, zwrócą także uwagę na różnorodność komunikacji, jej jakość i profesjonalne przygotowanie. Zaczynając od logo firmy, przez szablony dokumentów, jakości publikowanych treści, spójność wizualną postów, kończąc na zróżnicowanych formach przekazu – także w zakresie video.

Jednym z najbardziej angażujących i wywołujących najwięcej emocji widzów sposobów prezentacji opinii czy referencji jest video case study, czyli studium przypadku przedstawione w formie krótkiego filmu. Case study opowiada z założenia udaną historię wdrożenia lub dostawy Twojego rozwiązania lub produktu i ma zachęcić do ponownego zakupu. Z punktu widzenia widza (czyt. potencjalnego klienta), to właśnie case study jest najbardziej wiarygodnym elementem komunikacji firmy, bo to inni chwalą Ciebie i Twoich ludzi („Gdyby im nie wyszło, to by nie zrobili o tym filmu”).

Dlatego case study, jak każdy film, powinno mieć odpowiednie tempo, akcję, treść i być przedstawione w atrakcyjnej formie (zdjęcia!). Ma też zadanie sprzedażowe i spisuje się tu całkiem dobrze (chcemy opowiedzieć potencjalnym przyszłym kupującym, dlaczego warto współpracować z Twoją firmą, jakie działania doprowadziły do pozytywnego zakończenia i jakiego poziomu wsparcia może oczekiwać od Ciebie i Twoich ludzi).

Jak przebiega proces tworzenia case study?

W pierwszej kolejności ustalamy o czym film będzie. Zazwyczaj otrzymujemy od naszych partnerów (najczęściej z branży technologicznej) informację, że „jest ciekawe wdrożenie u dużego, znanego klienta i chcielibyśmy zrobić o tym film”. Mamy więc temat filmu. Kolejnym krokiem będzie obsada, czyli dobór „aktorów”. Często występują tu osoby istotne dla wdrożenia (zakupu) ze strony klienta (integrator, partner wdrożeniowy), producent sprzętu (partner technologiczny) oraz oczywiście dla klienta końcowego, który zlecił wdrożenia, rozpisał przetarg czy zakupił rozwiązanie. Następny etap to stworzenie kluczowych dla narracji pytań, na bazie których przeprowadzamy wywiady z osobami występującymi w filmie.

  • Jakie wyzwanie stało przed Państwa firmą …?
  • Jakie były kryteria wyboru …?
  • Na czym polegało wdrożenie i jak przebiegało?
  • Jaka była rola producenta we wdrożeniu?
  • Czy jesteście zadowoleni z efektu…?

Odpowiednio zredagowane przez nasz Zespół wypowiedzi trafią do skryptu i będą materiałem referencyjnym podczas nagrywania. Skrypt pozwoli operatorowi na umiejscowienie danej wypowiedzi w kontekście ujęć, które ma wykonać do przykrycia wypowiedzi aktorów oraz w czasie...

Cały artykuł na łamach pierwszego magazynu „CASE STUDY”. Kup teraz ten numer!

Przeczytaj także